English

Galbūt jūs nesidomite „blockchain“ technologija,

BET JI NEABEJOTINAI DOMISI JUMIS
ty56.jpeg

Esu tikras, jog pamenate mokyklines matematikos pamokas, tačiau leiskite jums kai ką priminti. Dalijimo metodas. Sakykime, jog dešimtainėje skalėje ieškote trupmenos „⅓“. Nuo pat pradžių esate įsitikinęs, jog ją rasite kažkur tarp 0 ir 1. Žengiate toliau ir „sužinote“, jog „⅓“ yra mažiau už „½“, tad savo paieškos zoną jau sumažinote perpus – atsakymą rasite tarp 0 ir ½. Šio metodo grožis slypi fakte, kad keli pakartojimai gali jus nuvesti prie atsakymo su priimtina paklaida.

Mėgindami rasti skaičiais grįstos problemos sprendimą, visu pirma privalome aiškiai apibrėžti savo paieškos intervalą. Norėčiau sužinoti, kada „blockchain“ technologija paveiks didžiąją įprastų įmonių dalį taip, kaip ją naujojo amžiaus pradžioje paveikė interneto atsiradimas. Kada jos jau nebebus įmanoma ignoruoti? Mano konservatyvia nuomone, tolimiausia (ir itin pesimistiška) tokio intervalo riba siektų penkerius metus. Šis tekstas – tai mano bandymas išsamiai pagrįsti optimistiškąją ribą.  

 ***

Galbūt dar per anksti imtis perfrazuoti Charlesą de Montalembertą šio straipsnio antraštėje – juk „blockchain“ technologija dar nesisukinėja politikų draugijoje. Vis dėlto ši naujovė jau spalvina pagrindinius verslo ideologijos principus politiniais atspalviais, tad neturėtumėte šio teksto laikyti hiperbolizuotu – pasistenkite įvertinti realų jo skelbiamų prognozių tikėtinumą. Kadangi šiuo straipsniu visų pirma siekiu kreiptis į nepakankamai su tema susipažinusius skeptikus, pradėsiu nuo glaustos išvados:

 Kitaip nei interneto revoliucija, užtrukusi daugiau nei dešimtmetį, „blockchain“ revoliucija verslą pasieks vienu neįtikėtinai galingu ir trumpu mostu. Jau kitais metais. Šiais mokestiniais metais.

 Kaip tai paveiks jūsų verslą ir kodėl jums tai turėtų rūpėti

Pažangios technologijos keičia įprastą verslo aplinkos padėtį. Dabartinės kartos jau tapo keletos tokių įvykių liudininkais ir šįkart jas bus sunku užklupti nepasiruošusias. Visgi „blockchain“ technologija tokių taisyklių nepaiso dėl savo gebėjimo vienu metu veikti trijose plotmėse:  

 

  1. Ji daro įtaką kapitalo rinkoms, ypač visuomeninio finansavimo (angl. „crowdfunding“) segmentui ir kitoms su visuomeniniu finansavimu susijusioms verslo kryptims.
  2. Ji daro įtaką operacijoms (kainų struktūroms ir įkainojimo strategijoms) daugelyje pramonės sektorių, net jeigu jie ir nėra tiesiogiai susiję su išmaniųjų sutarčių technologija ar kitomis „blockchain“ paremtomis naujovėmis.
  3. Ji ypač stipriai paveikia įvairiems demografiniams sluoksniams priklausančių vartotojų požiūrį, o jis savo ruožtu daro įtaką rinkodaros strategijoms.
выу34.jpg
‍„Blockchain“ ekonomikos slibinas yra trigalvis – jis daro įtaką verslo kapitalo, operacijų ir rinkodaros aspektams.

Šių trijų sričių pokyčiai vyksta vienu metu. Įprastinė pradedančioji šių dienų verslo įmonė greičiausiai susidurs su dviem jai gresiančiais sunkumais: vienas iš jų įmonės lauks konkurencingo aplinkos apibrėžimo srityje, o kitas – rinkodaros sferoje. Be to, daugelis tokių įmonių netinkamu laiku yra pristatomos netinkamai kapitalo rinkai.  

  1. Kam reikalingi tvirti verslo pagrindai, kai galima vadovautis įžūlumu?

Šiuolaikinėje rinkoje dėl savo finansavimo dalies esate priversti varžytis su projektais be produkto, kartais netgi be darnios komandos, tačiau su išvystytais įžūlumo įgūdžiais, kurių pakanka norint pradėti agresyvią ICO (pirminio valiutos siūlymo; angl. „Initial Coin Offering“) kampaniją. Daugelis galimų visuomeninio finansavimo, ar netgi rizikos, kapitalo investuotojų jau apleido senąsias ganyklas ir ėmėsi šių naujų kapitalo rinkų tyrinėjimo. Jose finansavimo susilaukiančių įmonių veiklos sritys jau išsiplėtė už trumpalaikių „blockchain“ technologijos ir netgi kur kas platesnių decentralizacijos segmento ribų. Bet kuri įmonė gali tapti DAO (decentralizuota autonomiška organizacija), teikti žetonus ir verstis nereglamentuotu finansavimu. Svaiginantis rinkos plėtros greitis verčia galvoti, jog „akiplėšiškumas“ jau tapo šių dienų „laimės“ sinonimu.

  1. Atsikratykime brangaus šlamšto

Kuo mažiau vietos užima jūsų verslas, tuo greičiau jis plinta. Šis abstrakčios, pigios išminties perlas visgi tiesiogiai neapsvarsto galimybės, jog būtent jūsų kainos ir maržos skirtumas gali būti pasenę. Apsižvalgykite: tai gali būti tiesa.

Prieš porą metų apie pigias bitkoinais paremtas perlaidas bei prieinamus, į „blockchain“ technologiją persikūnijusius atsiskaitymus kalbėjo visi. Šiandieninėje rinkoje visgi iškilo abejonių. „Blockchain“ panaudojimas vis dar tėra brangus būdas ypatingos erudicijos finansų specialistams pasikelti savivertę – tačiau neapsigaukite vertindami šį atokų elito prieglobstį. Su visuomeniniu finansavimu jungiama „blockchain“ technologija nepaprastai greitai paveikia kitus, nepiniginius pramonės segmentus.

„Sia.tech“ teigia, jog savo klientams debesų talpyklos paslaugas teiks dešimtkart pigiau nei tai dabar daro „Amazon“. „Colony.io“ jau tapo rimta grėsme „Upwork“ išlikimui. „AdChain Registry“ tiesiogiai nesivaržo su RTB (realaus laiko varžytynių; angl. „real-time bidding“) žaidėjais, tačiau itin gudrus jų visuomeninių išteklių panaudojimo (angl. „crowdsourcing“) mechanizmas neabejotinai paveiks ankstesniųjų pelną. Pasakykite, koks yra jūsų mėgstamiausias filmas, ir aš pasakysiu, kam naudojate „Netflix“.  

  1. Kaltumo prezumpcija

Pastaruoju metu kripto-forumuose dažnai susiduriu su terminu „iš anksto iškasta apgavystė“ (angl. „premined scam“), naudojamu apibūdinant JAV dolerį. Šis terminas ne tik yra kur kas techniškesnis už ankstesniųjų 2010-2011-ųjų metų kripto-anarchizmo dienų įžeidimus, bet ir pasižymi atvira panieka bei tvirtu įsitikinimu, jog pasaulis netrukus atsidurs kripto-mėgėjų rankose.

Dėl naujosios normos įsigalėjimo nėra kaltas vienas asmuo. Sistema ar organizacija, paremta privilegijuotos mažumos valia, jau savaime nenusipelno pasitikėjimo. Tokių sistemų negalime boikotuoti, tačiau galime laikyti jas žemesnės grandies institucijomis ir jų privengti, jei horizonte atsiranda decentralizuota ir nekintanti alternatyva.

Tad jei jūsų verslas yra grįstas „tradicine technologija“, jums neišvengiamai teks taikstytis su didesnių kaštų sąlygotu mažėjančiu pelnu, kuris sumažės dar labiau, kai pradėsite dalinti nuolaidas, mėgindami kompensuoti savo įgimtą priklausomybės apsigimimą.

Liko dešimt mėnesių. Nebėra laiko atidėlioti pokyčius

objects_in_mirror_are_closer_than_they_appear_by_pricoky-d5zwdrp.jpg

Beprecendentį šiuolaikinių pokyčių greitį sąlygoja, tarp daugybės kitų, ir šios trys priežastys:

1. Naujojoje rinkoje projektų laukia daugybė pinigų. Net jei didelė šių projektų dalis tėra apgavystės, tikrieji projektai yra vystomi greičiau nei kada nors anksčiau.

2. Projektų sąveikavimas įsigalėjo visur. Visa yra sujungta su visu kitu visuose įmanomuose sluoksniuose. Informacinė bendruomenė yra glaudi. Kapitalas keliauja greitai. Tarpinės programinės įrangos projektai platina daugybę taikomųjų programų ir platformų, peržengiančių įprastines ribas.

3. Teisinių apribojimų beveik nėra. Kad ir ką tai reikštų įprastam nepatyrusiam investuotojui ar neapsaugotam klientui, kol kas šis faktas tik dar labiau pagreitina procesą, o neigiami padariniai yra reti.

Tad ar tradicinis verslas turi priežasčių sunerimti? Be abejo. Tačiau kokiu skaičiumi galima būtų išreikšti tikimybę, kad jūsų verslas jau šiais mokestiniais metais susidurs su „blockchain“ sąlygotais sunkumais? Atsakymas – 50 procentų. 

50 procentų tikimybė, kad jau šiais mokestiniais metais susidursite su rimtais sunkumais

we23.png

Nenuvertinkite šios statistikos kaip 50 procentų „tikimybės“, kad gatvėje susidursite su slibinu (arba susidursite su juo, arba ne) – iš tiesų logiška prognozuoti, kad galimybė jūsų verslui sulaukti rimtų „blockchain“ pažangos sąlygotų problemų dar iki jums birželį pateikiant savo mokesčių ataskaitą yra viena iš dviejų.

Sakykime, jog „blockchain“ technologija į verslo aplinką įneš daugybę pokyčių, bet jūsų įmonė gali likti tų pokyčių tiesiogiai nepaliesta. Tarkime, jog turite 80 procentų (čia taikome perdirbtą Pareto principą) galimybę tiesiog pasyviai IŠVENGTI problemų, susijusių su trimis anksčiau išvardytais rizikos faktoriais.

Bemaž kiekviena verslo įmonė privalo užsiimti lėšų rinkimu, laimėti kainų karus ir nusipelnyti klientų pasitikėjimo. Kiekviena iš šių sferų egzistuoja atskirai nuo likusiųjų, tačiau kiekvieną iš jų paveiks „blockchain“ technologija. Kadangi šios trys veiklos sritys nėra susijusios priežastiniais ryšiais, turite apsvarstyti tris galimas viena po kitos jus ištiksiančias problemas. Jei turėsite rasti sprendimą kiekvienai iš jų, matematiškai jūsų padėtį galima išreikšti šitaip: (0.8*0.8*0.8 ~ 0.5). Tai - 50 procentų tikimybė, jog bent su viena iš problemų susidoroti nesugebėsite.

Žinoma, čia tik žaidžiame skaičiais, tačiau svarbu pripažinti, jog „blockchain“ reiškinio universalumas ir jo keliamas pavojus yra nuvertinami. Žmonės sako, jog jis pakeis pasaulį – ir priduria, jog turėtumėme džiaugtis bitkoinų atsigabenta technologine pažanga, o ne dėl jos nerimauti. Taip kalba pašaliečiai. Jie jaučiasi ramūs, nes netiki, kad pokyčiai jau vyksta. Jų žodžiai tėra snobiški pareiškimai.

Žaviuosi bitkoinais jau septynerius metus. Ilgą laiką (dažniausiai) tyliai seku kripto-forumų veiklą. Stebėjau ne vieną požiūrio pokytį, tačiau, jei jums įdomi mano nuomonė, pastarųjų keletos mėnesių posūkiai yra milžiniški. Bendruomenė yra kur kas labiau susitelkusi ir savimi pasitikinti – todėl ir esu įsitikinęs, jog nerūpestinguose prašalaičių pokalbiuose apie „blockchain“ pažangą turėtų girdėtis daugiau nerimo gaidų. Naujoji era prasidėjo.

Didžiuliai pinigai

Tai beprotiška. Prieš keletą dienų nugirdau įprastą pokalbį: žmonės diskutavo apie vieną ICO galimybe pasinaudojusią įmonę ir be „Google“ pagalbos negalėjo sutarti, ar ji sulaukė 270 ar „tik“ 65 milijonų JAV dolerių investicijos. Rinka jau apsiprato su daugiamilijoniniais skaičiais, bent jau kalbiniame lygmenyje – ir nesvarbu, kad 270 milijonų JAV dolerių investicijos negavo dar nė viena ICO įmonė, nes netrukus tai vis vien įvyks.

sw21.jpeg
‍Duomenų šaltinis: coinmarketcap.com

Kripto-ekosistema nuo aukso rinkos atsilieka mažiau nei šimtą kartų. Keistas fakto pateikimo būdas, ar ne? Jeigu esate šimtąkart už kažką mažesnis, neturėtų būti svarbu, ar atsiliekate truputėlį mažiau ar daugiau – svarbiausia yra šiuos du polius skirianti amžinybė. Tik ne šiuo atveju! Turint omenyje tik šių metų balandį rinkoje paplitusios eksponentės vystymosi greitį, galima tikėtis, jog aukso rinką ji prisivys jau po kelerių metų. Čia aptariami pokyčiai yra kur kas arčiau mūsų nei mums gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio – dar niekuomet pradedančiosios įmonės nebuvo taip gausiai finansuojamos per tokį trumpą laiko tarpą. Mes dar neišvystėme vidinio instinkto, kuris leistų mums šią rinkos būklę pajusti. Turbūt susilauksiu prieštaravimų, jog šie pinigai yra prastos kokybės, jog tai – azartinių lošimų lėšos, kurios rinkoje ilgai neužsiliks. Net jeigu šiuos argumentus laikytumėme pagrįstais, spekuliatyvios (loterinės) lėšos visgi gali tapti tvirtų pamatų pagrindu.

Daugelis už kripto-bendruomenės ribų egzistuojančio pasaulio belaukiančių pokyčių ims vystytis jau po kito mygtuko paspaudimo, tad leiskite dar kartą pabrėžti, jog kripto-valiuta bent 10 procentų atstumą iki aukso rinkos gali sumažinti jau kitais metais.

ICO ir teisinės krizės

Spėju, jog sulaukę 2018-ųjų žiemos, suprasime, kad ICO teisinių pagrindų kūrimą spartina ne tik nesibaigiantis viešas lėšų srautas. Įstatymus kuriančios institucijos ims jausti spaudimą iš kripto-multimilijonierių, tad kripto-valiutos gebėjimas suteikti naują formą visai rinkai iškils į paviršių. Žinoma, jau šią vasarą ar ateinantį rudenį dabartinis ICO burbulas neišvengiamai sprogs. Tai paskatins valdžią atkreipti dėmesį į naująją rinką ir šį iššūkį bus sunku įveikti vien lobizmo pagalba.  

Vis dėlto reikia pripažinti, jog keletas pastarųjų sukrėtimų atskleidė bitkoinų bei eterio valiutos ištvermę. Abi valiutos sėkmingai suvaldė kelias milžiniškas krizes ir atsigavo jau po poros dienų. Abi jos pasižymi tvirtais pagrindais bei ilgalaikiu pozityviu požiūriu. Bitkoinų rinka netgi nustojo nerimauti dėl reglamentavimo grėsmių ir plėtrą varžančių įstatyminių galimybių Kinijoje ar JAV. Įstatymų kūrėjai neabejotinai nubus ir ims veikti, tačiau pastarieji argumentai verčia mane abejoti jų gebėjimu reikšmingai įsikišti. Beprecendentis įvykių vystymosi greitis ir vėl atliks lemiamą vaidmenį. Skirtingų šalių valdininkai privalės derinti savo veiksmus pasauliniu mastu, o tai gali užtrukti metų metus. Jie paprasčiausiai nesugebės prisivyti į priekį besiveržiančių naujovių.

Iš anglų kalbos vertė Erika Petravičiūtė

More Articles

July 12, 2017
Taigi, ar investicinis apartheidas baigėsi?

Ar šį chaotišką veržimąsi prie ICO turėtumėme priimti kaip naująją normą?

Read story
June 19, 2017
The Only Sunshine When ICOs are Grey

On the Relevance of adToken

Read story
June 11, 2017
Brace for the Worst

Everyone will soon use adblockers so move your ads to well targeted apps.

Read story